середа, 14 червня 2017 р.

Ще 20 років тому люди не могли уявити, що колись існуватиме Skype та інші звичні для нас речі. Утім дехто здогадувався, що світ буде геть іншим, і навіть змалював цей процес у художніх творах. Поговоримо сьогодні про письменників-фантастів, вигадки яких стали реальністю.


Жуль Верн

Знаменитий французький письменник і один із засновників жанру наукової фантастики - у своїх численних книгах Жуль Верн зробив близько 108 наукових передбачень, з яких не збулося - увага - всього 10! Він передбачив появу підводних човнів, вертольотів, потужної зброї, подорожі у космос, в надра землі та водні глибини й багато багато іншого. Цими передбаченнями щедро пересипані його твори.

В одному з найвідоміших своїх романів «20 000 льє під водою» фантаст з вражаючою точністю передбачив загальні тенденції розвитку сучасних нам підводних кораблів - здатність здійснювати тривалі автономні подорожі, масштабні битви між ними, дослідження за їх допомогою морських глибин і навіть похід під льодами до полюса - усе це стало реальністю.

Жуль Верн ще у 1865 році описав політ і дослідження Місяця. Твір, у якому розповідається про космічну прогулянку, має назву "З Землі до Місяця прямим шляхом за 97 годин 20 хвилин". Розказане письменником сильно нагадує майбутній політ на Місяць космічного корабля "Аполон 11". Цікаво, що письменник зміг передбачити не лише широке використання алюмінію в космічній індустрії, але й точно відгадав місцезнаходження космодрому - у реальному світі він також розташований у штаті Флорида.

Герберт Уеллс

Вікторіанський геній Герберт Уеллс – загадка для багатьох дослідників. Цей письменник-фантаст передбачив практично всі події, що відбуваються в світі. Письменник висував різноманітні теорії, що стосувалися як домашнього господарства, так і війн. Герберт Уелс описав посудомийну машину, електронну плиту і навіть сучасні системи опалення.

Одним з найбільш похмурих прогнозів, зроблених Гербертом Уеллсом, і яке, на жаль, стало реальністю – винахід атомної бомби і ядерна війна, описані в книзі «Звільнений світ» (1914). Минуло трохи більше трьох десятиліть і атомні бомби впали на японські міста Хіросіму та Нагасакі До речі, у цьому ж романі англійський фантаст розповів і про дешеву атомну енергію.

Айзек Азімов

Головний популяризатор науки Айзек Азімов перевернув сприйняття світу, змусивши всіх полюбити роботів. Айзек Азімов - справжня легенда «золотого століття» американської фантастики. Майже все своє життя він присвятив літературі: понад чотириста книг, включаючи спеціальні дослідження та науково-популярні роботи, вийшли з-під його пера. Справа, звичайно, не в кількості, є серед фантастів і більш плодовиті. Але, на відміну від більшості своїх колег, Азімов генерував оригінальні ідеї, кожна з яких була здатна породити цілий напрямок у науковій фантастиці.

У 1964 році, під час під час всесвітньої виставки в Нью-Йорку, видання Тhe New York Times запитало в Азімова, чого досягне людство через півстоліття - тобто в 2014 році. Письменник висунув чимало різноманітних теорій, і більшість з них - справдилися. Зокрема 3D фільми, використання сонячної енергетики, смартфони, використання штучних супутників і навіть заморожені обіди.

Рей Бредбері

Класик світової літератури Рей Бредбері був не лише письменником, а й пророком, адже у своїх творах передбачив появу багатьох сучасних технічних пристроїв. Герої роману Рея Бредбері "451 градус за Фаренгейтом", що вийшов в 1953 році, носили радіоприймачі-втулки під назвою Мушлі. Вони є прямим прототипом сучасних навушників і портативних плеєрів, перша модель яких з'явилася лише через 26 років після виходу роману.

У цій же фантастичної антиутопії Бредбері пише про так звані стіни - суперсучасні телевізори, за допомогою яких герої твору спілкуються одне з одним на відстані. Пізніше творці соціальної мережі Facebook назвали так комунікаційний вузол, за допомогою якого користувачі можуть відправляти і отримувати повідомлення.

Роберт Хайнлайн

Один із найвизначніших письменників-фантастів, чия творчість внесла значний вклад у розвиток сучасної наукової фантастики - Хайнлайна називають "деканом письменників-фантастів".

Роберт Хайнлайн став не лише одним із найвпливовіших авторів, але й зміг передбачити космічну гонитву між Америкою та СРСР - за десять років до того, як це явище стало впізнаваним. Фантаст також вгадав появу мікрохвильовки, смартфону й пошукових систем у Інтернеті.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар